Venezuela da son 6 yıldır  bir insanlık dramı yaşanıyor.

  • Venezuela’da Ekim 2018 de , enflasyon oranı yüzde 489 bin idi. 2019 ds yüzde 1 milyon olarak tahmin ediliyor.
  • 2013 yılından beri her yıl ekonomi yaklaşık yüzde 20 oranında daralıyor.
  • Sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro asgari ücrete yüzde 150 oranında zam yaparak 4,500 bolivara yükseltti. Bu paranın karaborsada karşılığı 10 dolardır.
  • Piyasa durdu. Marketlere beşer kişi sıra ile girebiliyor. İstediğini alamıyorsun. Raflar boş. Halk yiyecek ve ilaç  sıkıntısı çekiyor.
  • Venezuela ,Dünyada en fazla cinayet işlenen ülkesi oldu. Söz gelimi, 2015  yılında her 100.000 kişiden cinayete kurban gidenler : Venezuela’da  : 90 kişi ,ABD ‘de : 5.35 kişi ,Kanada ‘da : 1.68 kişidir .
  • Yıllardır Halk Sokaklarda her gün protesto yapıyor. Venezuela Sosyal Çatışma Gözlemevi son çatışmalarda 13 kişinin öldüğünü bildirdi.
  • Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Latin Amerika'da yaşanan göç akımının, 2015 yılında Akdeniz'deki mülteci krizine benzer bir noktaya doğru gittiği yönünde açıklamada bulundu ve Venezuela'da  hayatı risk altında olanlarla , derinleşerek devam eden ekonomik krizden dolayı son iki yılda 2,3 milyon Venezuelalı’nın  ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Maduro ‘nun son seçimi demokratik mi

Ülkenin içinde bulunduğu ,siyasi , sosyal ve ekonomik kaosa rağmen 2018 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı  Maduro tekrar  nasıl seçildi ?

Venezuela nüfusu 32 milyondur. Toplam seçmen sayısı 18.5 milyondur. 2018 Mayıs seçimlerinde  bu  seçmenlerin yüzde 54 ‘ü , yani 10 milyonu seçimi protesto etti ve katılmadı.

Halkın yarıdan çoğu seçimi protesto ediyor ve katılmıyorsa , seçim sonuçları hangi demokrasi kalıbına  uyuyor  ? 

Seçime toplam seçmen sayısının yüzde 46’sı , 8.5 milyon seçmen katıldı. Bunların yüzde 67.7’si , yani 5.8 milyonu Maduro’ya oy verdi. Maduro’nun aldığı oy sayısını toplam seçmen sayısına  oranlarsak yüzde 31.1 ediyor.

Venezuela bu duruma nasıl geldi ?

2015 yılının başında , muhalefet lideri Leopoldo Lopez halkı şiddete kışkırtma suçlamasıyla 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı yıl 6 Aralık 2015 de parlemento seçimleri yapıldı.

Parlemento  seçimlerinde ,  Maduro’ya karşı olan  siyasetçilerden oluşan MUD, oyların yüzde 55’ini  aldı ve üç yerli temsilci  ile birlikte toplam 167 sandalyenin 112 sini kazandı. Maduro’nun ‘’Birleşik Sosyalist Partisi ‘’ ise 55 sandalya ile tarihinin en ağır yenilgisini aldı.

Yeni seçilen Parlamento Erken seçim için anayasal süreç başlattı. Fakat Maduro gerek meclis kararını ve gerekse halkın topladığı 4 milyon imzayı reddetti. Bu defa parlamento Meclis Maduro için azil kararı çıkardı. Ancak üyeleri Maduro tarafından seçilen Anayasa Mahkemesi  bu talebi anayasaya aykırı bularak reddetti.

Ekonomik olarak ,Maduro öncesi popülizm politiklarına   Maduro döneminde de devam edildi. Petrol fiyatlarının 100 dolar olduğu dönemde , Venezula ithalat cenneti oldu. Yatırım Yapılmadı. Otokrasi tırmandı.  Sonuçta bu günkü Venezuela ortaya çıktı.

Nihayet 23 Ocak 2019 da, Venezuela Ulusal Meclis başkanı Juan Guaidó, Mayıs 2018 de yapılan başkanlık seçimlerinin geçersiz olduğunu öne sürdü ve kendisini ülkenin "geçici devlet başkanı" ilan etti. Anayasaya göre boş olan başkanlığını  geçici olarak Ulusal Meclis başkanı yüklenir.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump, Maduro hükümetinin meşruiyetini kaybettiğini belirterek, Guaidó'yu ülkenin "fiili devlet başkanı" olarak tanıdığını duyurdu.

ABD başkanı Trumph , her konuşmasında ABD’ nin çıkarı herşeyden önce gelir diyor. Ayrıca  ABD’ nin o kadar çok falsosu var ki , demokrasiyi desteklemesi bile emperyalizm olarak algılanıyor.

Venezuela da istikrarı ve halkın kurtuluşu yalnızca demokrasiye geçiş ile mümkün olur. Bu çerçevede öncelik , sağ- sol veya emperyalizm değil ,Venezuela halkını içindeki siyasi , sosyal ve ekonomik çıkmazdan kurtarmaktır.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com