Eğitim bir toplumun geleceğini şekillendirir … Bu sözü hepimiz  çok sık söyleriz. Uygulamada da  15 temmuz darbe teşebbüsü  ile direkten dönerek bir tecrübe yaşadık., Gördük ki  Cemaat eğitim yoluyla kadro oluşturmuş ve devlete el koymuş.   

1992 yılında arkadaşlarla   Kars kalkınma vakfını kurduk…. Sonradan il üçe ayrılında Kars-Ardahan ve Iğdır kalkınma vakfı olarak bizde vakfın adını değiştirdik. Vakıf olarak ,   ihtiyacı olanlara burs verdik…  Kars ve Ardahan da , ilçelerde  bizzat vakıf olarak ,  üyeler yoluyla veya  ve bulduğumuz  hayırseverler vasıtasıyla , kız öğrenci yurtları , teknik ve normal lise binaları ve öğretmen evleri yaptık … O yıllardan başlayarak cemaat  Türkiye’nin her tarafında yurtlar ve okullar yapıyordu. Çocukların bir cemaat tuzağına düşmesini önlemek için bu yurtları ve okulları yaptık.

Siyasiler cemaatın  yaptıklarını bilmiyor muydu ? Elbette biliyordu… Ancak Ecevit dahil bütün liderler cemaatin uzun dönemde ülkeye getireceği sorunlarla ilgilenmek yerine , kısa  dönemde cemaati yanına alarak oylarını artırmak derdinde oldu. Bu nedenle Cemaat kadar cemaati kullananlarda yanlış yaptılar.

Eğitimin toplumdaki etkisi geç ortaya çıkıyor ve fakat daha çok yapıcı veya yıkıcı oluyor.

1960'larda Sovyetler Birliğinde neredeyse tüm Sovyet çocukları eğitime erişebiliyordu. Anayasal olarak vatandaşların doğrudan iş gücüne katılma ve ücretsiz mesleki eğitim hakkı vardı. Ne var ki  Eğitim aynı zamanda Yeni Sovyet insanı' nı yaratmanın bir aracı olarak kullanıldı. Ancak  sistem çöktü.

Nazi Almanya’sında anaokulu müfredatından üniversiteye kadar derslerin içeriği Nazi ideolojisine göre şekillendirilmişti.

Tarih derslerinde Ari Alman ırkının zaferlerinden övgüyle bahsedilirken, mağlubiyetlerin sorumlusu Yahudi ve Marksistler gösteriliyordu.  1923 teki  hiperenflasyonun da  Yahudi tüccarların açgözlü olmasından  ve ekonomiyi sabote etmelerinden dolayı çıktığı anlatılıyordu.

Nazi Almanyası dışında ,Toplumda  sağlıklı olmayanların tavsiye edilmesini öğreten başka bir eğitim sistemi olmamıştır. Söz gelimi  Hitler rejiminde bir matematik  sorusu  :

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com