Başbakan , önceki  gün  açıkladığı Orta vadeli programda   büyüme için İnsana yatırım yapılacağını , genç nüfusun bizim mutlak üstünlüğümüz olduğunu söylemişti.

İnsan var olalı beri eğitimin önemi bilinmektedir. Ancak, üretim faktörleri yanında, eğitimin de ilave bir değer yarattığı yirminci asrın ikinci yarısında bilimsel olarak ta ispat edildi ve eğitim de bir yatırım olarak kabul edildi. Hatta insana yatırımın fiziki yatırımdan daha önemli bir yatırım olduğu  anlaşıldı. Adına  “Beşeri yatırım “, “İnsana yatırım” denildi. İnsani yatırım birikimine de  “beşeri sermaye” deniliyor. Beşeri sermaye, ekonomik faaliyetlerle ilgili olarak insanlarda oluşacak tüm bilgi ve beceri ve bu alandaki nitelikleri ifade eder.

Nerden bakarsak bakalım , eğitim bir toplumun geleceğidir… Ne var ki  eğitimin siyasi ve  ideolojik amaçla kullanıldığı toplumlarda bu kural ters tepmiştir. 

1)15 temmuz darbe teşebbüsü  ile kötü ellerde eğitimin ne kadar istismar edilebileceğini yaşadık.  Çalınmış sorularla eğitim yapan bir  insanın dürüst olması ve topluma yararlı olması  beklenemez. Eğitimde etkinlik için en yetenekli olanların seçilmesi gerekir. Militanların seçilmiş olması hem eğitimde fırsat eşitliğini bozmuş , hem de etkinliği düşürmüştür. Sonunda fatura topluma çıkmıştır.

Geçmişte , Hitler Almanya’sında  ve Sovyetlerde ideolojik eğitimin , toplumları nasıl çökerttiği de tarihi gerçeklerdir. Bu nedenle , önce eğitimi ideolojiden uzak insana yapılan bir yatırım olarak ( Beşeri yatırım )bakmalıyız.

Türkiye de eğitim  sisteminin tamamı ,geçmişte de bu günde, ister  karşı olanlar olsun , ister yanında olanlar olsun , İmam Hatip tartışması üstüne kurulmuştur.

Yine geçmişte de bu günde Cumhurbaşkanları , Üniversite rektörleri için atama yaparken , öğretim üyelerini yok saymış ve  en çok oy alanları değil  kendi ideolojilerine uygun olanları atamışlardır .  

Bu nedenle , bir toplumda eğitimde etkinliğin temel kriteri , ideolojiden uzak , çağdaş bir eğitim sistemidir. Her şeyden önce

Eğitime bakış açımız bu yönde olmalıdır.

2) Maalesef  Türkiye de eğitim sitemi siyasi hedeflerin ve özel sektörün para kazanma insafına bırakılmıştır.

Devlet Üniversiteleri , il veya ilçe halkının siyasi baskıları ile şekilleniyor… Vakıf  Üniversitelerinin kuruluşunda da siyasi baskılar ve   YÖK’ tercihleri etkili oluyor. Gerçekte ise , yeni eğitim kurumu açılması ve müfredat insan gücü ihtiyacına göre yapılmalıdır.

Yani , eğitim ister devlet ister piyasa tarafından verilsin , ‘’ eğitimde işgücü planlaması ‘’ yapılmalıdır . Elbette bu planlamayı devlet yapacaktır.

Eğitimde planlama çerçevesinde , Gelecekte ara eleman olarak ve uzman  işgücü olarak ,eğitilmiş iş gücü arz ve talebi tahmin edilmeli ve bu çerçevede , lise , teknik lise , meslek okulları ve fakülteler açılmalıdır.

3) Üniversite Sanayi İşbirliği , tamamıyla Üniversitelere bırakılmalı , Maliye Bakanlığı ve Döner sermaye engeli kaldırılmalıdır. Zira Maliye öğretim üyelerinin özel sektörde araştırma ve çalışma yapmaları halinde gelire adeta el koymaktadır.

ABD’ de Öğretim Üyelerinin özel sektör için yaptığı araştırmalar ve çalışmalar da kariyer olarak değerlendiriliyor.  

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com