Dolar 3 lirayı geçince ,elinde dolar  tutanlar satma hesabı yapmaya başlıyorlar. Dün öğlen dolar kuru 3.O762  olmuştu. Dolara bağlı altın fiyatları da artıyordu. 

Bir ay öncesi Eylül ortasında dolar kuru 2.9776 idi ve Merkez Bankası TÜFE bazlı reel kur endeksi de 99.45 idi. Yani TL biraz değerli idi. Buna göre hesaplarsak  , aynı reel kur endeksi dün için 102.762 oldu. Yani Dolar yüzde 2.5  daha değerli oldu.  

Kur daha da artarsa, ithalatçı zorlanır ,  Dış borçların TL karşılığı artar, kasasında dolar tutanlar  TL karşılığı  değer artışının vergisini öder. TL düşük kaldığı yıllarda Türkiye ithalat cenneti oldu. İhracat zorlandı.

En doğrusu denge kurudur… Dolar reel denge kuru kabaca bir hesapla 2.98 dir.

Artık kur artışlarını reel dengelerden çok , raiting kuruluşlarının kredi notu derecesi , FED’in faiz artırma beklentileri etkiliyor. Moody’s ten sonra FİTCH’in de Türkiye’yi yatırım yapılamaz , spekülatif derecesine düşüreceği anlaşılıyor. Düşürürse  bir miktar doğrudan  yabancı sermaye çıkışı olur ve Dolar etkilenir.

Ancak dolar hesabı yapanlar enflasyonu da unutmasınlar… Kaba bir hesapla , Reel kurun aynı kalmış olması için , İki zaman arasında  TL enflasyonu ile  dolar  enflasyonu arasındaki fark kadar TL ‘nin  artması gerekir.  Söz gelimi herhangi bir  yıl için TL enflasyonu yüzde 8 , dolar enflasyonu yüzde 2 ise , TL’nin yüzde 6 artması gerekir ki  reel kur değişmesin.

Söz gelimi 2015 Eylül ayında dolar kuru 3.0218 idi. Aradan bir yıl geçti 2016 Eylül ayında dolar kuru 2.9776 oldu. Nominal olarak dolar kuru yüzde 1.51  oranın da  kayıp getirdi. Ancak  enflasyonu katarsak reel kayıp  yüzde 8.19 oldu. (Aşağıdaki tablo ) 

TÜİK’in açıkladığı  Finansal yatırım araçlarının Eylül ayında bir yıllık reel getirisi Dövizde  ve Borsada eksi oldu.

Mevduat faizinin  geçen sene  reel getiri oranı eksi olmuştu. Hatta 2012 yılından beri her yıl eksi olurken , bu Eylülde yüzde 2.13 Brüt reel getiri sağladı. Bu brüt faiz üstünden , yüzde 10 ile yüzde 15 stopaj düşüldükten sonra ele geçen net faiz kalıyor.

BİST  100 endeksi reel getirisi geçen sene de , bu senede eksi oldu.

Altın geçen sene yüzde 14.11 bu sene ise yüzde 8.68 reel getiri sağladı. Finansal tasarruf araçları içinde en yüksek getiriyi altın sağladı.   Altının dünyada artmasının bir nedeni kağıt paralara olan güven azalması , bir nedeni de başta Çin olmak üzere birçok  ülkede  Merkez Bankalarının rezervlerinin bir kısmını altına çevirmeleridir.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com