Eskiler fazla borçlanınca ,  borç bini aştı derlerdi… Türkiye’nin dış borçları 421 milyar dolara yükseldi. Türkiye tasarruf yatırım açığı veriyor. Aradaki fark cari açık olarak yansıyor. O kadar ki 2000 ‘li yıllarda yüzde 20’nin üstünde olan ortalama tasarruf oranı ( Toplam tasarrufların , GSYH ‘ya oranı ) bu gün yüzde 14’ün altındadır. Tasarruflar yetersiz olunca farkı dış kaynakla karşılıyoruz.  

Kamunun iç borçları 458 milyar liraya , Bireysel krediler 398 milyar liraya yükseldi . Özel sektör iç kredileri vatandaşı ilgilendirmiyor.

Aşağıdaki fert başına düşen borç tablosu bazı varsayımlar altında yapılmıştır.

Borç Miktarı ile borç yükü farklıdır. Borç yükü içinde  borcun ekonomiye getireceği olumsuz etkilerde vardır. Bu etkiler doğrudan ölçülmez.  Söz gelimi , iç  borçların enflasyon etkisi , dış borçların kur etkisi ve geri ödeme sırasında fakirleştirme etkileri olacaktır.

Ayrıca , iç ve dış borç toplanmaz … Çünkü iç borçlar  GSYH içinde bir transferdir ve gelir dağılımını etkiler. İç borçlarda reel faiz yüksekse , devletten borç verene bir gelir transferi olur , tersine reel faiz yoksa borç verenlerden devlete bir gelir transferi yapılmış olur. Dış borçlarda ise , özel sektör veya devlet  fark etmez, borç girişi ve çıkışı doğrudan GSYH artırır veya düşürür. Yani büyümeyi etkiler . Ayrıca döviz arz ve talebini etkiler.  

Bu nedenlerle tablodaki rakamlar yük olarak alınmıştır. 

Türkiye bu güne kadar dış borçla büyüdü . Bundan sonra  dış borcu daha pahalı alacak. Ayrıca , Fitch kararı olumsuz olursa ve arkasından FED faiz artırırsa , dış borçları çevirmekte zorlanacağız.

Bir alternatif yatırım – tasarruf açığını , bir anlamda cari açığı çözmek gerekir. Bunun için , hem iç tasarrufları artırmalıyız, hem de üretimde daha çok yerli hammadde ve yerli aramalı kullanmalıyız.

Tasarrufları artırmak , orta ve uzun vadeli bir iştir. Bunun için  siyasi istikrar , sermayenin ve mülkiyetin güvence altına alınması şarttır. Türkiye de ortalama tasarruf oranlarına bakarsak , 1976 da , özel tasarrufların GSYH ya oranı yüzde 20.9 iken , 1980  darbesi ile yüzde 9.4’e gerilemiştir.  2013 yılında da özel tasarruf oranı  yüzde 9.9’ a kadar düşmüştür. Bunun için Başkanlık tartışması dahil , siyasi  çatışmaları  daha  istikrarlı bir ortama ertelemeliyiz.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com