İstanbul serbest piyasada dolar dün sabah 3,0920 ile başladı, öğleden sonra 3,0706 liraya kadar geriledi. Eğer  Merkez Bankası 2003 TÜFE bazlı reel kur endeksine göre hesaplarsak dolar TL karşısında  yüzde 2.2 oranında  daha değerli idi.

Merkez Bankası en son 16 Eylül 2016 itibariyle TÜFE  bazlı  reel kur endeksini açıkladı. Bu endekse göre , bir aylık TÜFE oranını yüzde 1 olarak alırsak ve Ero/Dolar sepetinin değişmediğini varsayarsak , doların yüzde 2 oranında daha değerli olduğunu kabaca hesaplayabiliriz.   

Merkez Bankası Ekim ayı Beklenti anketine göre de, yıl sonu dolar kuru beklentisi 3.12 dir. (Aşağıdaki tablo )  

Doların aşırı kırılganlığını önlemek için kısa dönemde yapılması gereken iki önemli adım var…

Birincisi, Merkez bankasının faizleri düşürmekten vazgeçmesi ve hatta faizleri bir miktar artırması gerekir.  Zaten kendisi artırmasa da piyasa artırıyor.

Faiz ve kur politikası ,ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi konjonktüre ve ülke riskine göre değişir. Türkiye şartlarında aşırı kur artışını önlemek için , faizleri artırmak gerekir.

Zira biz cari açığımızı nihai olarak dış borçlanmayla finanse ediyoruz. Riskimiz  yüksektir. Dış borçları çevirmek ve üretimde kullandığımız  aramalı ve hammadde ithalatı için  dövize ihtiyaç var. TL için Reel faiz verdiğimiz takdirde yabancı sermaye gelir ve olanlarda çıkmaz. Aynı zamanda reel faiz dövize yönelmeyi de önler. 

İkincisi , Türkiye mevcut ekonomik sıkıntılar varken , Terör sorunu , Ortadoğu sorunu varken ,toplumsal enerjisini Başkanlık tartışmasına harcamamalıdır.

Mesele siyasi değildir. Mesele toplumun sitem değiştirirken içine gireceği bunalımdır. Hangi ülkede olursa olsun , sistem değiştirilmesi toplumları geriyor.

Aşağıdaki Tablo Kadir Has Üniversitesinin 2015 yılı için yaptığı , ‘’Türkiye sosyal – Siyasal eğilimler araştırmasından alınmıştır. 

Başkanlık sitemini neden istemiyorsunuz şeklindeki soruya cevap verenlerin çok azı ,yalnızca yüzde 5.4’ü ,  Recep Tayyip Erdoğan’a karşı oldukları için Başkanlık  sistemini istemediklerini bildirmiştir. Diğerleri yani yüzde 95’i  kutuplaşma ve dikta endişesi için başkanlığa karşıyız demiştir. 

Sonuç olarak , ilk elde faizler artırılmalı ve Başkanlık tartışması rafa kaldırılmalıdır.

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com