Bahçeli  7 Haziran seçimleri sonuçlarını ve  halkın ne istediğini iyi okuyamadı ve 1 kasım seçimlerinde  kaybetti. 1.9 milyon oy kaybetti  ve Milletvekili sayını da 80 den 40 a düşürdü. HDP’nin gerisine düştü.

Dünyanın neresinde olursa olsun demokratik bir ülkede , partisini baraj sınırına taşıyan bir genel başkan istifa eder. 1999 da Deniz Baykal , CHP barajın altında kaldığı için istifa etmişti.

Bahçeli bu defa  terör sorunu varken ,Türkiye Suriye ve Irakta savaşın içinde iken  ,durgunluk nedeniyle kepenkler kapanırken , işsizlik artmışken, başkanlık sorununu gündeme taşıdı.  Neden taşıdı ?

Türkiye Bahçelinin hesabını tartışıyor.. MHP’nin hesabını değil… Bahçelinin kararını tartışıyor …Yetkili organların kararını değil… Üstelik aynı Bahçeli farklı sesler olduğu için, Meral Akşener’i ve Ümit Özdağı’ da  tasfiye etmek istiyor.

Aslında Bahçeliyi tartışmak nafile … Bahçelileri  yaratan sistemi tartışmak daha önemli ve geleceğimiz için daha gereklidir.

Demokratik ülkelerde siyaset profesyonel bir meslek değildir… Türkiye de ise çoğunlukla  profesyonel bir meslek olarak görülüyor.

Bahçeliyi taban da zorlamıyor… Milletvekilleri tepki göstermiyor.. Veya gösteremiyor… Çünkü Türkiye de siyasi anlayış ‘’parti demek lider demektir ‘’ notasına kadar taşındı.

Türkiye de neden lider sultası var ? Neden genel başkan olan bir daha gitmiyor ? İki nedeni var… 

1)Toplumda biat kültürü var..

Biat kültür Osmanlıdan ve İslam Kültüründen gelen bir kültürdür. Yönetilenlerin kayıtsız şartsız yönetene itaat etmesidir. Biat kültürü Aşiret ve Kabilelerde yerleşik bir kültürdür. 

Avrupa da Feodal düzende ve Osmanlıda Halifelikten sonra da biat kültürü eğemendi.

Bu kültür ancak eğitim ve demokrasi ile ortadan kalkabilir. 

2) Siyasette Demokrasi yoktur …

Siyasette ön seçim zorunlu değil… Parti yönetimlerine bırakılmıştır. Parti genel başkanı doğrudan veya kendine yakın çalışanların önerileri ile Milletvekilleri ve Belediye Başkan adaylarını seçiyor. Seçilen Milletvekili fiilen ve gelecek seçimlerde tekrar aday olması için , kendini genel başkanlara karşı sorumlu hissediyor. Tabana hesap vermek ve tabanı elinde tutmak için çalışmıyor.

Şahit olduğum ve  çok insanın da de bildiği bir olay var…Bir siyasi partide , bir ilin il başkanı ve il yönetimi Milletvekillerinden memnun olmadıklarını ve kendisini il sınırlarına sokmayacaklarını Parti genel Merkezine ilettiler. Ancak o milletvekili genel başkana yakın olduğu için genel başkan Milletvekilinin adaylığını İstanbul’a kaydırdı. 

Türkiye tarihi boyunca ,siyasette Demokrasiye 1961 Anayasası ile bir miktar yaklaşmıştır. Ancak 1982  darbesi ile bu imkan son bulmuştur. 1950- 1960 Demokrat Parti döneminde ön seçim yoktu. Seçim sistemi Listeli Tek-Turlu Çoğunluk Sistemi idi ve ön seçim yoktu

1961  sonrasında ve 1980 öncesinde ise  ön seçim esastı… Merkez yoklama ise istisna ve kontenjanla olurdu.  Siyasette bu kısmi  demokrasi olmasaydı , Ecevit 12 mart sonrası Hükümet Kuruluşu nedeniyle  ters düştüğü İnönü’yü istifaya zorlayamazdı.

Bu gün , CHP dışında hiçbir siyasi parti , siyasi partiler kanununu ve seçim kanununu değiştirmek için Meclise kanun teklifi vermedi. Demekki partiler bu sistemi değiştirmek istemiyor.

Sonuç : Halkın bu tuzağın farkında olması gerekir. Aksi halde sistem hep siyasetçiler tarafından istismar edilecek ve zararı bize dokunacaktır. Oysaki  bize can veren Allah özgürlüğümüzü de verdi. Kullanalım.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com