Mülkiyet hakkı kutsaldır… Elbette  hukuk dışı ve başkasının hakkını gasp eden veya spekülasyon yaparak topluma zarar veren sermaye aynı kefede değildir.

Spekülatif sermaye , küreselleşmeyi öğle bir gündeme soktu ki, kimse başak türlü düşünme fırsatı bulamadı… Küreselleşmenin önünde de özelleştirme geldi. Özal’dan başlayarak her gelen hükümet özelleştirme yi Türkiye’nin olmazsa olmazı olarak gördü.

Gerçekte ise bizim gibi , ulaştırma ve haberleşme ile enerji üretimi ve dağıtımı gelişmekte olan ülkelerde , tekel niteliğindeki altyapı yatırımları kalkınma da önemli araçlardır. Bunların özellikle bütçeye gelir amaçlı olarak özelleştirilmesinin , sonunda topluma maliyet getireceği açıktı.

Türk Telekom 2005 yılı sonunda özelleştirildi.

01.07.2005 tarihinde sonucunda Türk Telekom’ un  yüzde 55 hissesi için en yüksek teklifi veren Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu’na 6 milyar 550 milyon dolar karşılığı 21 yıllığına özelleştirildi.  

Bu gün için Türk Telekomun ,

Türk Telekomun gelirinin 21 yıllığan özelleştirilmesi demek , 2005 yılında alınan 6.7 milyar dolara karşılık gelirinin aynı süre için satılması demektir. 

Türk Telekomun 2006 ile 2014 sonuna kadar elde ettiği kar , 11 milyar 822 milyon dolardır. Bunun yüzde 55’i  olarak ilgili firmaya düşen pay 6 milyar 614 milyon dolardır. Yani Oger  borç alarak yüzde 55’ini aldığı Türk telekoma ödediğini  9 yılda geri almıştır. Bundan sonra 12 yıl daha  Türk Telekom Oger’e çalışacaktır.

Yetmedi Oger’in  bankalardan aldığı borcun 4.6 milyar doları duruyor ,   ödememiştir. Bunun için bankalar  hazine devreye girsin diyorlar. Yani Oger’in götürdüğü  milyarlar ve bankanın bu güne kadar aldığı faizler kendilerinde kalacak ve  borçları milletin sırtından çıkacak ! Bal, kaymak !

Üçüncü köprünün özel sektöre geliri karşılığında , kar garantisi ile yap işlet devret modeli ile yaptırılmasında da hesap yoktur.

Üçüncü köprü maliyeti 3 milyar dolar oldu. Bunun içinde kabaca ve ortalama olarak yüzde 15 kar payı, yüzde 10 da faiz payı var. Yani inşaat maliyetine  artı olarak yüzde 25 ilave edildi.

 

  1. Köprüyü havalanını yapan firmalara. Hazine kefil oluyor. Hazine kefaleti de devletin borç yükünü artırır ve Türkiye’nin dış borçlarının riskini ve faizini artırır. Yani özel sektör borç aldı ve fakat özel sektörün ve halkın sırtındaki faiz yükü arttı.
  2. Müteahhit yerine devlet tahvil çıkarıp bu parayı borçlansaydı , yatırımın maliyeti kar payı kadar yani yüzde 15 daha düşük olacaktı.
  3.  Devlet yapsaydı , kar garantisi olmayacaktı. Özel sektöre iş yaptırıp karını da garanti etmek , yap-işlet devret modeline uygun değil.  Kar farkı hazine tarafından karşılanacak yani  milletin sırtından çıkacaktır. 

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com