Elbette başlıktaki uyarıyı politikacılar için yapıyorum … Başta sayın Cumhurbaşkanı faizi Zulum olarak tarif ediyor  ve faiz lobisinden şikayet ediyor. Hükümet üyeleri ve danışmanlarda aynı paralel de konuşuyor. Bunlar yetmedi CHP genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu yemin billah etti ve faizi yüzde bire indirelim dedi.

Faiz kavgası baştan sona yanlıştır. Serbest piyasa ekonomisinde Faizle çok fazla oynamak ta el yakar.  Doğrusu nedir ? 

Tartışmadan  önce uygulamada  hangi  faizlerin ne için oluğunu  ve faiz oranlarının ne olduğunu tespit etmeliyiz .

Merkez Bankası Gecelik Faiz oranları :

Merkez Bankası  gecelik  borç  verme faiz oranı yüzde 8.25’tir. Merkez   Bankası , Bankalara  ve finansal kurumlara  ihtiyaç duymaları halinde fon sağlar. Bu fona uyguladığı faiz oranına gecelik borç verme faizi deniliyor. Merkez Bankası gecelik borç verme  faizini yüksek tutarsa  Bankaların para bulma maliyetleri artar ve  kişilere ve işletmelere  verecekleri kredi maliyetleri , sonuçta kredi faizleri de yükselir.

Kredi faizlerinin enflasyonun üstünde yüksek olması , reel faizlerin yüksek olması demektir. Reel faizler yüksek olursa bu defa üretim maliyetleri de artacağı için , perakende fiyatlara yansır ve  pahalılık olur. Ayrıca yatırımların yavaşlamasına neden olur. Sonuçta piyasada durgunluk olur.

Elbette gecelik faizler tek başına bu kadar etkili değildir. Ancak diğer iktisat ve maliye politikaları da aynı yönde olursa, bu dediklerimiz gerçekleşir.

MB  gecelik borç alma faiz oranı da yüzde 7.25’tir.  Fon fazlası olan Bankalar ve finansal kurumlar , ellerindeki  bu  fazlayı Merkez Bankasına yatırmaları  halinde , bu defa Merkez Bankasından faiz alırlar. Merkez Bankası bu defa bankalar ve finansal kurumlardan gecelik borç aldığı için , bu faize de Merkez Bankasının gecelik borç alma faizi deniliyor. 

Bu iki oran arasında kalan bölgeye ‘faiz koridoru’ adı verilir.

Aşağıdaki tabloda  Merkez Bankası güncel Faiz oranları yer almaktadır. 

Geç likidite penceresi faiz oranı Merkez Bankası borç alma faiz oranı sıfır , Borç verme faiz oranı ise 9.75’tir.

Nakit sıkıntısı yaşayan ve işlemlerini kapatmakta geciken  bir banka , gecelik ve geçici olarak , günün sonunda MB’ dan yüzde 9.75 faizle borç alabilir.

Buna karşılık MB likidite fazlası bankalardan fon sağlarsa onlara sıfır faiz veriyor.

Geç likidite penceresi özellikli durumlarda kullanılan bir fon bulma aracı olduğu için , piyasa üzerinde etkisi  olmuyor.

Merkez Bankası bir haftalık repo işlemlerin uygulanan faiz , yüzde 7.5 tir.

MB bir hafta vadeli repo ihalesi açıyor. Bankalar ellerinde bulunan tahvil ve bonoları Merkez Bankasına veriyor ve karşılığında fon sağlıyorlar. Vade sonu olarak Hafta bitince parayı geri veriyor ve kağıtlarını geri alıyorlar.  Bir hafta vadeli miktar ihale yöntemiyle gerçekleştirilen repo ihalesine bankaların verebileceği toplam teklifin MB tarafından tayin edilen kuralları ve üst sınırı vardır.

Repo faiz oranları , bankaların mevduata verdikleri faiz oranlarını , kredi miktarını , hisse senedi  fiyatlarını , döviz kurlarını etkiler.

( Yarın devam edecek )

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com