2017 Bütçesi ,  3 kasım ile 25 Kasım 2016 tarihleri arasında  Bütçe ve Plan komisyonunda görüşülecek.  2017 Bütçesi   GSYH ‘da büyümenin yüzde 4.4 ve enflasyonun ise yüzde 6.5 olacağı varsayımına göre hazırlandı. Dış ticaret açığı 60.7 milyar lira , Bütçe açığı ise 46.8 milyar lira  olarak tahmin edildi.  

 

2017için öngörülen  yüzde 4.4 büyüme hedefi  iddialı bir beklentidir. Zira  IMF’nin Türkiye için 2017 büyüme tahmini yüzde 3’tür. Dünya Bankasının  son tahmini de yüzde 3.5’idi.

Yine 2017 yılında Dünya büyüme oranlarının artmayacağı, en fazla dış ticaret yaptığımız AB’ de  yüzde 1.6 büyüme olacağı tahmin ediliyor.

Kaldı ki , Bütçede de 2017 yılı kamu yatırım harcamalarının bütçe içindeki payı düşük , yüzde 12’dir.  Kamu yatırımlarının düşük kalması da büyümeyi olumsuz etkiler. Hükümet kamu altyapı yatırımlarını gelecek yılların potansiyel  gelirini bu güne iskonto ederek ,  özel sektöre yaptırıyor. Bu yatırımlar bu gün için büyümeyi olumlu etkiliyor ve fakat gelecekte kaynak sıkıntısı yaratacak ve  kamu yatırımlarını daha da olumsuz etkileyecektir.

Ayrıca Bütçenin  üçte biri faiz harcamaları , sosyal güvenlik açıkları ve görev zararlarına gidiyor .(Aşağıdaki tablo ) 

Faiz harcamaları , sosyal güvenlik açıkları ve görev zararları nedeniyle bütçeden yapılacak  transfer ödeneği  176.3 milyar liradır.

Bu sene Otomativ sektörü üretiminde artış oldu. Önümüzdeki sene otomativ sektörü için iç talepte daralma olur.  Hükümet bu sektörde  ÖTV ‘nin değişeceğini açıkladı. Gelecek yıl için otomobil üstündeki OTV artışı da üretimi ve satışları olumsuz etkiler. Sonuçta bu gelişme de büyümeyi olumsuz etkiler.

Özel yatırımlara gelince , OHAL devam ettikçe , Suriye ve terör sorunu varken , bunlara bir de   başkanlık kavgası da katılırsa , özel sektör yeni be büyük yatırımlara girmez. 

Dış ticaret te , bu seneye göre 2017 yılında ithalat artışı ihracat artışından büyük olursa , büyüme olumsuz etkilenir. Avrupa Birliği hedefi ve görüşmeler , Avrupa ile olan dış ticaretimizi olumlu etkilemekteydi. Ne var ki gazetecilerin tutuklanması ve idam cezasının geri getirilmesi  AB olan ilişkilerimizin askıya alınmasına neden olacak  ve bu da AB ile olan ticaretimizi olumsuz etkileyecektir.  Elbette ki Turizm gelirlerimiz  daha da düşecektir.

Özet olarak bütçe ve diğer göstergeler , 2017 yılında büyüme oranının düşeceğini , hatta eksiye geçebileceğini işaret ediyor.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com