Piyasada hoş olmayan ve endişe yaratan tablolar yaşıyoruz. İstanbul’un en önemli caddelerinden Bağdat caddesinde ve birçok AVM ‘de faaliyet gösteren  işletmelerin bir kısmı kapandı. Özellikle  turizmdeki gerileme nedeniyle Kapalıçarşı’da 600 dükkan  kapandı. Bazı bankalar küçülüyor. Söz gelimi Çekmeköy’de  Şekerbank ve HSBC şubeleri kapandı.

Oger bankalardan borç aldı ve Türk Telekomun yüzde 55’ini  6.7 milyar dolara aldı. Bu 6.7 milyar doları 2015 yılı sonuna kadar aldığı kar payından geri aldı. Ancak bankalar 4.6 milyar dolar borcu kaldı. Yani elde ettiği karı ile bankalara olan borcunu kapatmadı. Başka işlerinde kullandı. Şimdi bankaların sırtında ogerin borcu kaldı. Oger de zor durumda. İş bizim devlet bankalarına kaldı. Devlet bankalarının  bu parayı vermesi sonunda Bütçeden çıkacaktır. Ekonomi yönetimi vergilere yüklenecektir. Mamafih , ilgili bakan Otomativde ÖTV sinyalini verdi. Vergiler artarsa , özel sektör için yatırıma ayrılacak kaynaklar daralır, tüketici için tüketim imkanları daralır. Sonuçta yatırımlar olumsuz etkilenir.

Başbakanın Bankalarla  toplantısında  , bankalar  faiz indirimine razı oldular ve fakat Konut kredileri dışındaki kredi faizlerinden alınan ve kredi maliyetlerini artıran yüzde 15  KKDF  ile yüzde 5 BSMV gibi vergilerin kaldırılması konusunda bir adım atılmadı. Daha önemlisi , bankaların mevduat faizi ve MB faizleri yıllık olarak belirlendiği halde , kredilerin neden halen aylık faiz üzerinden belirlendiği konuşulmadı. Gerçekte Bankaların   aylık faiz uygulaması bir istismardır. Bankalara maniplasyon imkanı  veriyor ve ayrıca  ekonomik kırılganlığı artırıyor.

Başbakan bankaların 2017 büyümesine katkı yapmasını söyledi ve fakat 2017 bütçesinde kamu yatırımlarının Bütçe içindeki payı yüzde 12 ‘de kalıyor. Büyüme için yatırımların artması gerekir.

Özel sektör yatırımları da artmıyor. Zira, siyasi ve sosyal riskler yanında  OHAL ve hukuk uygulamaları da yatırımları ürküten boyuta ulaştı. 2017 yılına kadar bu engellerin kaldırılması gerekir.

Dahası , Uluslar arası dış  ekonomik dengelerde aleyhimize döndü. IMF 2017 büyüme beklentisini yüzde 3’e düşürdü.  

Avrupa Birliği İlişkilerinin askıya alınması riski  karşımızda duran  en büyük risktir. Avrupa Birliğinin basın özgürlüğü ve idamı kırmızı çizgi olarak kabul etmesi , AB’ nin Türkiye’nin üyeliğini askıya almasına neden olabilir. Bu durum Dış ticarette en önemli partnerimiz olan , AB’ ye olan ihracatımızı ve sonuçta büyüme oranını olumsuz etkiler.

Fitch’in kredi notumuzu negatife çevirmesinin gerekçeleri de artıyor.Zira Fitch, FETÖ'nün kanlı darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun darbe girişimi sonrası ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olacağını belirtmişti. Eğer Fitch de kredi notumuzu  yatırım yapılamaz, spekülatif düzeye indirirse , yabancı yatırım sermayesi gelmez.

Bu günkü siyasi şartlarda , gençlerimiz yurt dışında yaşamayı tercih ediyor. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Çünkü bir genci eğitmek beşeri yatırımdır ve bir fabrika kurmak demektir. Maliyetini de toplum çekiyor. Bu hazır yatırımları gelişmiş ülkelere kaptırmak , potansiyel kalkınmamızı olumsuz etkileyecektir.

Maalesef bir çok Üniversitede , yöneticiler arasında ideolojik militanlar var. Bunlar listeler  hazırlıyor ve birçok öğretim üyesinin sebepsiz ve haksız yere atılmasına neden oluyorlar. Hükümetin bu konuda dikkatli olması gerekir. Çünkü  atılan bu öğretim üyeleri de yurt dışına gidecektir. Liste yapan bu militanların zararı topluma yansıyacaktır. 1960 ve 1980 darbeleri  sırasında da Üniversiteler böyle militanların zararını görmüştü.

Son söz , kurt karanlığı sever … Türkiye bu nedenle 15 Temmuz travmasını yaşadı. Başta Hükümet ve toplum olarak artık yanlış yapma lüksümüz kalmadı.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com