1980 öncesi  ortalık yangın yerine dönmüştü. Almanların bir projesi vardı. Türkiye’den  Almanya ya işçi gitmesin , Alman sermayesi Türkiye de yatırım  yapsın , yerinde işçi istihdam  etsin.

Bu proje için Alman Hükümeti  Türkiyede anket yaptırmaya karar vermiş ve bunun için de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile anlaşma yapmıştı. Benim doktora hocalarımdan rahmetli Mükerrem Hiç proje başkanı idi. Bizde fakülte mensupları aynı projede görev almıştık.

Ben Karslı olduğum için  Iğdırı seçtim. Bir arkadaşımın evinde kalıyordum. Akşam saat 11.00 de  yoğun silah sesleri gelmeye başlıyordu ve  sabah beşe  kadar sürüyordu. Uyumak imkanı yoktu. Zar zor anketleri yaptık ve döndük.

Sağ-sol çatışmaları ,  o yıllarda toplumda bir tedirginlik ve gerginlik  yaratmıştı. Yatırımlarda gerileme vardı …Enfasyon artmış ve büyüme oranı da düşmüştü.   Kamu oyu ve basın , AP ve CHP büyük koalisyonu istiyordu. Ancak Ecevit ve Demirel anlaşamadı.  1980 darbesi oldu . Eğer anlaşmış olsalardı , darbenin gerekçesi kalmazdı.

15 Temmuz 2016 travmasıyla sağ ve sol arasında azalan kutuplaşma , yeniden başlamış görünüyor. Millet olarak terör darbesine karşı başarılı olduk ve fakat sonrasında bu travmayı iyi yönetemedik.

Siyaset üstü bir sorun olarak , terör sorunu ve Suriye sorunu da toplumsal stresi artırdı. Ekonomik çıkmazı da bu stres tetikliyor.  1980 öncesi de böyleydi…  Bu gün de ekonomik gidişatın kötüleşmesi ( ekonomik konjnktürün inişe geçmesi ) ekonomik faktörlerden çok siyasi  sorunların etkisi altındadır.

Ekonomi de temel sorun yatırımlardır.  Siyasi gerginlik yatırım ortamını zorluyor.  Özel sektör yatırımlarında  gerileme var.  2017 bütçesinde yatırımlara ayrılan pay bütçenin yüzde 12’si kadardır. Bütçenin yüzde 30’una yakın kısmı borç faizleri ve sosyla güvenlik açıkların gidiyor.  Kamu özel işbirliği ile yapılan , yol ve diğer altyapı yatırımlarında ise , gelecek kamu gelirleri bu güne iskonto ediliyor.

Sanayi üretim endeksinin eksiye geçmiş olması , büyümenin’de düşeceğini gösteriyor.  Yatırımlarda gerileme ve düşük büyüme işsizliğin artması demektir.

Öte yandan  kur artışı , bankaların ve özel sektörün dış borçlarını zorlayabilir.

Bu şartlar altında , ihtiyatlı davranmak ve toplumu birleştirmek  görevi önce siyasi iktidara düşer. Bunun için hükümet önce dışarıda , sonra içeride gerginlik yaratacak adımlar atmaktan uzak durmalıdır.

Dış politikada , Avrupa’nın  Türkiye yi anlama  yanlışları var. Ancak bu yanlışları diplomatik yollardan düzeltmeliyiz … Avrupa’yı tehditle değil diplomatik dille  cevap vermeliyiz. Zira tepkili davranmak karşılıklı ilişkileri germektedir.  Türkiye ye gelen yabancı sermayenin yüzde 60 kadarı Avrupa’dan geliyor. Türkiye dış ticaretinin yarısı kadarını da Avrupa ile yapıyor.

Avrupa basın özgürlüğü ve idam konusunun kendilerinin kırmızı çizgileri olduğunu söylüyor. Bu çizgileri bildiğimiz halde Üyelik görüşmelerini başlattık.  Şimdi bunları çiğnersek , Avrupa’nın üyelik görüşmelerini askıya alması yanında  kapalı bir ambargon uygulaması riski de var.

CHP’nin de insan hakları ve demoratik özgürlükler açısından kırmızı çizgileri var. CHP de bunları topluma anlatırken , tehditkar bir dil kullanmak yerine , daha temkinli bir dil kullanması gerekir. Gerilimin artması , CHP’ nin hasas olduğu demokrasiyi gölgede bırakabilir. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com