Avrupa Birliğinden bazı yetkililer , Türkiye’yi ekonomik ambargoyla tehdit etmeye başladı. Ekonomik ambargo ,HDP’li vekillerin gözaltına alınmasına karşı Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir protesto gösterisinde de eylemciler tarafından da söylenmişti. Bir anlamda Ambargo isteyenler  Türkiye’deki terör sorununu anlamayanlar veya anlamak istemeyenlerdir.

Avrupa Parlamentosu Başkan  Martin Schulz  bu konudaki tepkisine gerekçe olarak  “muhalefet partisi milletvekillerinin, akademisyenlerin ve gazetecilerin  tutuklanmasını’’ göstermişti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz,da benzer tepki göstermiş ve ‘’artık bu Türkiye ile işbirliği yapamayız” demişti.

Daha önemlisi Luxemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn   ‘’Türkiye ihracatının yüzde 50 sini AB’ye yapıyor. Türkiye’deki yatırımların yüzde 60’ı AB ülkelerine aittir. Recep Tayyip Erdoğan kendi şahsiyetini devlet gücü olarak kullanmakta ve hukuk devletini aradan çıkarmaktadır.  Bu diktatörlüğün klasik reçetesidir. AB de belli bir noktadan sonra ekonomik ambargo önlemlerini devreye sokacaktır.” demişti.

 

Türkiye ye bir ekonomik ambargo olur mu ? AB’ nin böyle bir karar vermesi çok aykırı bir karar olur. Zira ambargo bizim kadar Avrupa’ya  da zarar verir.

1)Türkiye taahhütlerini yerine getirmiyorsa, Avrupa da aynı paralele düşer ve güven kaybeder.

2) Avrupa ile olan dış ticaretimizde ihracatımızdan çok ithalat yapıyoruz ve geçen sene 2015 yılında AB 28 ile olan dış ticaretimizden dolayı 14.7 milyar dolar açık verdik. Elbette AB 28 de bu kadar fazla verdi. Yani Türkiye ile olan dış ticaretinden karlı çıktı. 

 

AB 28’in böyle bir ambargo kararı bizim kadar kendilerinin de zararına olur. Ayrıca AB (28 )ile olan ekonomik ilişkilerin zarar görmesinden normal olarak  diğer Avrupa ülkelerinin etkilenmemesi gerekir.

Buna rağmen , AB ile olan ilişkilerin bozulması  halinde  Türkiye’nin üçüncü ülke olma riski vardır.

Mamafih , Askon Toplantısında Başbakan yardımcısı  Mehmet Şimşek ‘’Japonya’ya gittim en çok gelen soru, ‘Türkiye, AB’den kopacak mı? Japonlar AB ‘den  koparsanız biz uğramayız’ diyorlar.

3) Öte yandan Avrupa , insan hakları ve demokratik özgürlükleri , ekonomik , siyasi ve sosyal haklardan daha önde tutuyor ve bu hakları kırmızı çizgileri  olarak ilan ediyor.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini , Türkiye 18 Mayıs 1954’te onaylamış, 28 Ocak 1987’de de bireysel başvuru hakkını tanımış ve 28 Ocak 1990 da da  Mahkemenin zorunlu yargı yetkisini kabul edip onaylamıştır.

Düşünce ve ifade özgürlüğü ve bunların nasıl  kısıtlanabileceği  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin  9.ve 10 maddelerinde yer almıştır.  

Türkiye’de özellikle ifade özgürlüğü olarak gazetecilerin tutuklanmasını Avrupalılar  bir kefeye yerleştiremiyor. Ayrıca Türkiye AİHM ‘ye başvuru sayısı olarak Ukrayna ve Rusya’dan sonra  üçüncü sıradadır. AİHM’nin  bu güne kadar  ifade özgürlüğü konusunda 619 davaya bakmıştır. Bunların 258 tanesi Türkiye ye aittir.

Yani Türkiye de bu alanda hassas davranmıyor. Bu nedenle bu sorunlar , daha akılcı ve diplomatik yolla çözülmelidir. Sertleşme iç politikada prim yapar ve fakat her sertleşme aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinden götürür.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com