İşsizlik oranları , ekonomide durgunluğun işsizliğe yansıdığını gösteriyor. 

Ağustos ayında geçen yıl göre işsiz sayısı 435 bin kişi , işsizlik oranı da 1.2 puan artarak yüzde 11.3 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı da 1.3 puan aratarak yüzde 13.7 seviyesine çıktı.

1)Tarım sektörü , işsizliği emen bir sektördür. Ayrıca gizli işsizliği de besler. Tarım sektörünün  GSYH’ içindeki payı yüzde 7.4 iken , istihdamdaki payı yüzde 21 dir. Kısmen emek yoğun bir sektör olması da etkilidir. Ancak diyelim ki bu payı yüzde 15’e düşürsek , tarımda üretim ve verimlilik değişmez.

Tarım dışı işsizlik oranı , işsizliğin boyutunu daha iyi gösteriyor. Sektörler içinde GSY içindeki payına göre en düşük istihdam sanayi sektöründedir.(yukarıdaki tablo )

Hizmetler sektörü içinde Turizm sektöründe zaten  bu sene daha az kişi istihdam edildi. Yaz  başından beri , AVM’ lerde ,caddelerde birçok dükkan kapandı. İnşaat sektöründe de arz fazlası oluştu. Yalnızca inşaat sektörüne dayalı bir büyüme ve istihdam politikası zaten yürümez. 

Ayrıca iç ve dış siyasi sorunlar ve kur artışları sanayiciyi de zora  soktu. 

Sanayi üretim endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3.8 ve geçen yılın Eylül ayına göre ise yüzde 2.3 oranında düştü. Bu demektir ki büyüme oranı düşecek ve işsizlik aratacaktır.

2) TÜİK’in ilan ettiği işsiz sayısı , 3 milyon 493 bindir. TÜİK ayrıca 4 hafta içinde bir iş için başvuru yapmayanları işsiz saymıyor. Bu gibiler için’’ iş aramayan ve iş bulsa işe başlayacak olanlar ‘’ diyor. Bunların sayısı da 2514 kişidir.

Bu standartlar  bizim gibi , iş bulma kanalları etkin çalışmayan ve yüksek işsiz barındıran ekonomilere uymuyor. Eğer bizim bir  istihdam  politikamız , bir çözüm politikamız olacaksa,  bu politika fiili işsiz sayısı olan 6 milyon 7 bin kişiye iş yaratmak olmalıdır.

Bu şartlarda , söz konusu 2514 kişiye de aktif nüfusa ilave eder ve işsizlik oranını yeniden hesaplarsak , fiili işsizlik oranı yüzde 17.4 olacaktır. Türkiye’nin gerçeği bu orandır.

Genç nüfusta işsizlik giderek artıyor. Aratacaktır da .. Çünkü yeni yatırım yapılmıyor. Mevcut  firmalar da kapasite daraltıyor ce işçi çıkarıyor.

Genç nüfusta işsizliğin artması , sosyal sorunlar açısından genel işsizlikten daha risklidir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com