Son bir ayda  dolar Merkez bankasının çapraz kur olarak verdiği  tüm paralar karşısında değer kazandı. Ancak TL karşısında panik yaratacak kadar  değer kazandı. . 17 Ekim 2016 da bir dolar 3.12 iken dün 17 Kasım’ da 3.32’ye çıktı. Yani TL dolar karşısında  bir ayda yüzde 6.4 oranında değer kaybetti.

TL’ den sonra  en yakın değer kaybeden Japon Yeninde  de değer kaybı ise yüzde 5.2 oldu. Rus Rublesinin değer kaybı ise yüzde 3 oldu.Diğer paralar daha az değer kaybetti.   

Başka bir ifade ile , TL dünya paralarından ayrıştı. Asıl sorunda  bu açıdan ortaya çıkıyor. TL panik halinde düşüyor.  Bu panik hem Dünyanın Türkiye ye bakış açısını olumsuz etkiliyor , hem de  nereye kadar gider  sorusunu gündeme getiriyor ? 

 Bu soruya ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası karar verecek. Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankasının pasif kalması , sanki dolar artışını istiyor gibi  imaj oluşuyor ve bu durum panik havasını körüklüyor.

Gerçekte Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası dolar artışını durdurabilir… Durdurması de gerekiyor… Çünkü kurun panik halinde artması aşağıdaki sorunları gündeme getirir:

1)Sanayi sektörü üretimde takriben  yarıdan fazla  ithal aramalı ve hammadde kullanıyor. Kur artışı sanayi üretim maliyetlerini artırıyor. Bu maliyetler toplam talep düşük olduğu için kısmen enflasyona yansır kısmen de firmanın sırtında kalır.

Zaten sanayi üretiminde düşme var… Sanayi üretim endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3.8 ve geçen yılın Eylül ayına göre ise yüzde 2.3 oranında düştü.

Üretimde düşme işsizlik ve durgunluğa neden olur.

2) İthal Petrol ve enerji maliyetleri artar.Tüm  ekonomi enerjiyi girdi olarak kullandığından , yine  üretim ve hizmet maliyetleri artar. Bu maliyetler de aynı şekilde kısmen enflasyona kısmen üretim üzerinde kalır.

3) Özel sektör ve Bankaların bir yıl içinde ödemeleri gereken dış borç 

160 milyar dolar civarındadır. Kur artışı  borç maliyetlerini artırdı. Ayrıca riski de artırdı. özel sektör ve bankalar hem dış borç ödemede sıkışacak , hem de yeni dış borcu daha pahalı bulabilecektir.

4) TL değer kaybında dünyadan ayrışması , ekonomide kırılganlığı artırıyor. Panik havası ekonomik istikrarı bozuyor. Mevcut kısa vadeli yabancı sermayenin çıkışına neden olduğu gibi aynı zamanda da yurt dışından varlık barışı nedeniyle gelmesi beklenen paraların gelmesini engelliyor.

Ne yapmak gerekir ?

1.Merkez Bankası Faizleri artırmalıdır.

2.Merkez Bankası Döviz satmalıdır.

  1. AKP Başkanlık sistemini gündemden kaldırmalıdır. Zira toplumda başkanlık sistemi belirsizlik demektir. Bir  toplum kurulu  yönetim sisteminden farklı bir sistemine  geçtiğinde , o toplumda kaygu ve endişeler artar. Üstelik mevcut siyasi ve sosyal sorunlar varken , başkanlığı diretmesi yerli ve yabancı sermayeyi de endişeye düşürüyor.
  2. Cumhurbaşkanı danışmanlarının , Bakanların sık sık yeri olmadığı halde konuşmaları engellenmelidir. Özellikle çelişkili konuşmalar güveni düşürüyor.
  3. Bir geçiş dönemi tespit edilerek , Dalgalı kur sistemi yerine kontrollü , yönetilebilir kur sistemine geçmeliyiz. Dalgalı kur sistemi spekülatif sermaye hareketlerini tetikliyor , kırılganlığı artırıyor ve belirsizlik yaratıyor.
  4. AB çıpası yeniden tesis edilmelidir.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com