Döviz cephesinde iki sorun var … Birisi , dolar kurunun son bir ayda yüzde 10 değer kazanması … Diğeri de döviz varlıklarımızda azalma.

Bu sene Kasım ayında bankalarda bulunan  döviz tevdiat hesapları  Haziran ayına göre  geriledi. Dolar hesapları  17.8 milyar dolar , Euro hesapları ise 3.4 milyar dolar azaldı. (Aşağıdaki Tablo )

Döviz  hesabı olanlar neden bozdurur ?

Kur artışının duracağını düşünenler kar amacıyla  döviz bozdurmak isteyebilir. Döviz  hesaplarının bir kısmı  TL hesaplarına dönüşmüş olur. TL mevduat ve katılma fonları hesaplarında bir artış var…  Haziranda 767 milyar lira iken Kasım ayında artarak  876  milyar liraya  yükselmiş.  

Döviz tevdiat hesaplarından para çekilince , Bankaların Merkez bankasında döviz  hesapları karşılığı olarak tutulan  ( isteyen banka TL karşılığı olarak ta tutabiliyor ) ‘’ Şarta bağlı döviz yükümlülükleri’’ de Haziran Eylül arasında 8.079 milyar dolar azaldı.(aşağıdaki tablo )  

Şarta Bağlı Döviz Yükümlülükleri iki kalemden oluşuyor.  Birisi Hazine Müsteşarlığı tarafından geri ödemesine garanti verilen kamu kesimi döviz kredilerinden bir yıl içinde ödenecek anapara ve faiz tutarları... Diğeri de  kalan vadesi bir yıldan uzun olan Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları ile TCMB bilançosunda yer alan “Bankacılık Sektörünün Döviz ve Altın Cinsinden Zorunlu Karşılıkları” ve “Akreditifler” kalemleridir.

Merkez Bankası  Döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları zaman zaman değiştirerek  döviz arzını ve kurları etkiliyor.

Sonuçta Merkez Bankası Resmi döviz varlıkları da 3 milyar 956 milyon dolar azalmıştır.  

Bankalar , Merkez Bankasında tuttukları Döviz karşılıklarının bir kısmını  döviz hesaplarında faizlerin artması , TL de faizlerin düşmesi nedeniyle çekmiş olabilirler.

Ancak nerden bakarsak bakalım bu dövizler nereye gitti ?

Zira eğer piyasaya girseydi, döviz arzı artacak ve kur artışı bu kadar hızlı olmayacaktı .

Yurt dışına çıkan Kısa vadeli  yabacı yatırım sermayesi varlıklarını dövize çevirmiştir.

Siyasi ve sosyal ortam nedeniyle tasarruf sahibinde sisteme olan  güven azalması  sonucu  bir kısım yerleşikler yastık altına, bir kısım yerleşikler de yurt dışına para transfer etmiş olabilir. Varlık barışının getirdiği imkanlara rağmen yurt dışından kimse döviz getirmedi. Bu durum da para çıkışı ihtimalini artırıyor.

Dövizlerin yastık altına girmesi veya yerleşiklerin yurt dışına para transferi ekonomik açıdan en önemli  sorundur. Böyle olduğuna dair elimizde bir veri yok… Yalnızca böyle olmamasının temenni ederiz.

 

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com