Kur artışının , enflasyon , üretim daralması ve işsizlik gibi makro etkileri kaçınılmaz olacaktır. Ancak kısa vadede özel firmalar açsından da önemli bir risk yaratmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 Ağustos  dönemi verilerine göre , Finansal kesim dışındaki firmaların bu sene Ağustos ayı  olarak net döviz pozisyon açığı 210. 5 milyar  dolara yükseldi. Geçen sene Eylül ayında 182.1 milyar dolardı. Yani özel sektör firmalarının döviz pozisyon açığı 11 ayda 28.4 milyar dolar arttı.

Özel sektör bu 11 ayda yurt dışından 14.8 milyar dolar yeni borç aldı.
Bu borçların bir kısmının  yurt dışında tuttukları kendi paraları olma ihtimali de var.

Özel sektörün ithalat borçları da  28.3 milyar dolardan 31.7 milyar dolara yükseldi. İthalat borçlarının tamamına yakınının vadesi bir yıl ve daha kısa vadelidir. Kur artmadan önce diyelim ki 2.90 kurdan aramalı ve hammadde ithal etmiş ve bunu üretimde kullanmış ve hatta satmış bir sanayici , şimdi bu borcunu 3.40’tan ödeyecektir. Yani kazandığından daha büyük bir maliyet altına girmiştir. 

 

ÖZEL SEKTÖRÜN DÖVİZ POZİSYON AÇIĞI  210.5 MİLYAR DOLAR 

Özel sektör  210.5 milyar dolar  olan net döviz pozisyon açığı nedeniyle ,  dolar 3 liradan 3.40 olduğunda , Türk lirası olarak , 84 milyar 200 milyon liralık ilave bir yük altına girmiş oluyor. 

Bu şartlarda özel sektörün dışarıdan borçlanması da daha pahalı olacaktır. Daha yüksek faizle ancak yeni dış borç bulacaktır.

Bu gün yaşamakta olduğumuz  ekonomik sorunlar ,üretimde gerileme,  düşük büyüme , işsizlik ve gelir dağılımında bozulma, Türkiye’nin 1994 , 2001 yaşadığı finansal krizlerinden daha farklıdır. Finansal krizlerin etkisi çarpıcı oldu ve fakat saman köpüğü gibi geldi , geçti …Finansal krizler  Reel sektörü vurmadı.  Kriz yıllarında eksi büyüme yaşadık. Ertesi yıl tekrar yüksek büyüme oldu.

Bu günkü sorunlar  daha ağırdır. Etkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ancak daha uzun ve daha yıkıcı oluyor. Ekonomiyi kanser gibi içten kemiriyor.

Finansal krizlerden kurtulmak için şok önlemler ve kısa vadeli tedbirler almak yetiyor. Söz gelimi   1994 krizinde 5 nisan kararları alındı… 2001 yılında 3 yıllık ‘’Güçlü Ekonomiye Geçiş ‘’ programı uygulandı. Ancak  bu gün yaşamakta olduğumuz ekonomik sorunlar için kısa  vadeli önlemler yeterli olmaz. Aynı zamanda uzun ve orta vadeli planlama yapmak gerekir. Dahası ekonomiyi olumsuz etkileyen siyasi sorunları da çözmek gerekir.   

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com