Devletin kendi parası yerine dolar ile sözleşme yapması az değil , çok çok yanlıştır …Söz gelimi Üçüncü köprü geçiş ücreti Dolara endekslenerek tespit edildi. Garanti edilen geçiş farkı bütçeden ödenecek… Ancak dolara endeksli hesap edilecek.  Dolar kuru arttıkça bütçeden daha fazla para çıkacak.

Bütçe devletin mali planıdır ve elbette TL ile yapılmaktadır. Hal böyle iken Devletin  dolar endeksli ödeme yükümlülüğü altına girmesi  kendi parasına olan güvensizliği gösterir.   Bunun içindir ki piyasada da  gayrimenkullerin satışı ve pazarlanması da dolarla  yapılıyor.

TL yerine dolar kullanılması gibi bir  para ikamesi, başka bir ifade ile dolarizasyon , istikrarsız ekonomilerde ortaya çıkar.

Dolarizasyonun bir nedeni  enflasyondur. Türkiye de 2001 yılından sonra enflasyon düşürüldü ve fakat yüzde 8 ile yüzde 10 arasında kronikleşti. Enflasyon nedeniyle TL  tasarruf fonksiyonunu yerine getiremiyor. Ayrıca belirsizlik yaratıyor. Enflasyon serabından kurtulmak için , herkes dolar hesabı yapıyor.

İkinci nedeni , ekonomi yönetimine ve Hükümete olan güvensizliktir. Zira iç ve dış siyasi istikrar sorunu yaşandıkça , vatandaş ta  ihtiyat  saiki ile döviz tutuyor..

Şimdi Kur artışı devletin aklını başına getirdi..

  • Kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşmeleri TL ila yapma zorunluluğu getirildi.
  • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) da, portföyündeki alacaklarını ve yaptığı satışların karşılığını TL olarak tahsil edecek.
  • İhracatçılar, Merkez'den döviz alarak yaptıkları satışın ardından dövizlerini TL olarak verecekler.

Bu kararlar Kurları frenlemekte kısmen de olsa yararlı da olur ve fakat daha önemlisi   bu kararlar  normale dönüş kararlarıdır.

Türkiye’ye  2010 yılına kadar yoğun olarak sıcak para girdi. Bol döviz kurlar üstünde baskı oluşturdu. Merkez Bankasının da  düşük kuru enflasyonla mücadelede bir araç olarak kullanması ile TL değerlendi. İthalat fiyatları cazip geldiği için, ithalat  arttı. Ortaya çıkan cari açık dış borçla kapatıldı.

Yani Türkiye , 2003 -2012 arasında bir serap yaşadı. Şimdi  şapka düştü , kel göründü… Bu  geniş zamanda borçlandık … Dış borçlarımız ve döviz pozisyon açığımız  arttı.

Döviz yükümlülüğümüz  daha da aratacak… Çünkü Türkiye döviz kazanmıyor , kaybediyor. Bütün bunlar , siyasi etkiler dışında , kur artışına neden olan ve bize özgü ekonomik nedenlerdir.. 

Sonuçta ,Türkiye’nin uluslar arası net yatırım pozisyon açığı , 2016 yılı üçüncü çeyrekte 389.6 milyar dolara yükseldi. Uluslararası yatırım pozisyonu, Türkiye’nin yurtdışından alacaklarıyla, Türkiye’nin yurtdışına borçlarının netini göstermektedir.

Ayrıca  Türkiye bir yıl içinde , kısa vadeli dış borçlar , vadesine  bir yıl  ve daha az kalmış uzun vadeli dış borçlar ile cari açık nedeniyle bir yıl içinde 200 milyar dolar döviz ödemek zorundadır. (Aşağıdaki tablo )

Özel sektör ithalat borçları daha kötü durumdadır. Zira özel sektör 3 liranın altında bir kurla ithal ettiği ve kullandığı  malların parasını şimdi 3.40 tan ödeyecektir. 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com