Küresel ekonomi tıkanma noktasına yaklaştı… Bir finansal kriz olmaz.  Çünkü talep durgun. 1929 bunalımı gibi Bir büyük bunalım da olmaz , çünkü küreselleşme bir ülkede biriken negatif enerjinin aynı zamanda bütün dünya ya yayılmasına neden oluyor. Yada  Yunanistan’da olduğu gibi   diğer  AB  ülkeleri sorunun daha fazla  büyümesini  önlüyor.

1929 da önce ABD’ de başlayan Dünya Ekonomik  Bunalımı veya Büyük Buhran’ın ekonomik , sosyal ve siyasi etkileri 10 yıl sürdü… Hatta siyasi sonuçları da ağır oldu. Almanya’daki ekonomik istikrasızlık Hitler gibi bir dünya belası yarattı.

Bu gün Dünyanın yaşadığı  ekonomik sorunlar , uzun dönemli bir istikrar sorunu , ekonomik konjonktürün iniş dönemi olarak görülebilir.

Türkiye ise , dünyadan bu anlamda da ayrıştı… Türkiye , siyasi ve ekonomik bunalım yaşıyor.  Ekonomideki sorunların tamamı üzerinde , siyasi istikrarsızlık ve güven bunalımının etkisi, ekonomik faktörlerden  daha yüksektir.

Bu gün kurlardaki artışı uluslar arası dolar kurundaki artışa bağlamak , buna ilişkin oranlar hesaplamak doğru değildir. Çünkü , TL deki değer kaybı , Trump’un sınırlarına duvar  çekeceğim dediği Meksiko pezosundan daha yüksektir. Trump’tan sonra Meksika pezosu 8.89 , buna karşılık TL yüzde 10.6 değer kaybetti.

Türkiye’nin dünyaya göre daha ağır bir bunalım yaşamasının nedeni tamamıyla iç siyasi gelirim, yanlış orta doğu politikası, terör belası  ve başkanlık sisteminin dayatılmasıdır. 

Bunalımın  fiili etkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor … Kriz gibi parlayıp  sönmüyor.

 

Siyasi iktidar bunalımı psikolojik baskılarla , telkinlerle çözeceğini sanıyor. Söz gelimi dolar bozdurun demek , aynı zamanda  siyasi iktidarın olayı ne kadar basite indirgediğini de gösteriyor. Zira , pahalı olmasına rağmen dolar bozdurmayanlar bu günkü siyasi gidişattan endişe edenler veya karşılarında hükümetin ciddi bir plan ve programı olmadığını görenlerdir. Dahası vatandaşın doları mı var ? 100 dolar bozdurmak ne işe yarayacak ?

AKP iktidarında Ekonomik göstergelerden yalnızca TÜFE’ de düşme var. Bunun nedeni de 2001 yılında hazırlanan ve  kemer sıkmayı öngören ‘’güçlü ekonomiye geçiş programıdır.’’  Diğer göstergeler bunalımın nereye gideceğini gösteriyor. (Aşağıdaki tablo )Özellikle , döviz ve işsizliğe ilişkin göstergeler sürdürülemez  niteliktedir. 

 

Döviz Her zaman Türkiye’nin yumuşak karnı olmuştur. Dün 50 cent’e muhtaç olmuştuk… Bu gün kurlardaki aşırı değerlenme , bir yılda ödememiz gereken 200 milyar dolar dış borç , 412 milyar dolar dış borç stoku , cari açık , tasarruf yatırım açığı için dış kaynağa olan ihtiyacımız bir arada değerlendirilirse , benzer bir pozisyonda olduğumuzu görebiliriz.  

İşsizliğin artması ise ,aynı zamanda  sosyal sorunların da artması demektir.

Özet olarak , içinde bulunduğumuz ekonomik bunalım kanser gibi çalışıyor. Tahribat kaçınılmaz… Ancak  şimdiden önlem alırsak , tahribatı bir miktar azaltabiliriz.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com