Türkiye dış ticaretinde en büyük açığı Çine karşı (2015 yılında 22.6 milyar dolar )  ikinci olarak Rusya ya karşı (2015 yılı 21.3 milyar dolar ) vermektedir .

2015 yılında Rusya’dan, toplam ithalatımızın yüzde 12’si oranında , 24.5 milyar dolarlık ithalat yaptık. Buna karşılık bu ülkeye ihracatımızın yüzde 2.5’i oranında , 3.6 milyar dolarlık ta ihracat yaptık.

Türkiye doğal gazın yüzde 55’ini Rusya’dan alıyor. Uçak düşürme olayından sonra Rus ambargosundan doğalgaz satışı etkilenmedi. Zira  Rusya’nın  bize ihraç ettiği doğalgazdan dolayı geliri yüksektir. Üstelik doğalgazı bize  Azerbaycan’dan daha pahalıya satıyor.

  • Türkiye  doğalgaz dışında Rusya’dan , Petrol ve ürünleri , hububat, demir –çelik , kömür , kimyasallar ve tarımsal hammaddeler ithal etmektedir.
  • Dokumacılık ürünleri ,hazır giyim , Gıda ürünleri, Otomotiv sanayi ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar , madencilik ürünleri ihraç etmektedir.

Üstelik ithalatımız arttığı halde , ihracatımız yıllar itibariyle azaldı. 2013 yılında 7 milyar dolar olan ihracatımız , 2015 yılında Rus ekonomisinin

Yüzde 4 daralması nedeniyle 3.6 milyar dolara kadar geriledi. Rus uçağının düşürülmesi sonrasında daha da daraldı. 2016 yılının ilk 8 ayında bir milyar doların altına düştü( 980 milyon dolar).(Aşağıdaki tablo) 

24 Kasım 2015 tarihindeki uçak krizinden sonra Rusya Türkiye’ye karşı ekonomik tedbirler uyguladığı için , ekonomik ilişkiler (Dış ticaret – Turizm ve Müteahhitlik  işleri  )daha da  daraldı. Rusyanın uyguaması ,

  • Tarım ürünlerimize ithalat yasağı,
  • Türk mallarının gümrüklerde olağandışı kontrollere tabi tutulması,
  • Türk vatandaşlarının istihdam edilmelerine kısıtlama koyması,
  • Vize vize muafiyet anlaşmasınının tek taraflı olarak askıya alınması

Şeklinde oldu.

Türkiye’nin Suriye sorunu , terör sorunu , darbe sorunu yanında Rusya’nın turizmi kısıtlaması da ilave edilince , en fazla  darbeyi turizm sektörü yedi. Bu gün İstanbul’daki butik otellerin çoğu kapalıdır. Gelen Turist sayısının düşmesi yanında , Rus mega yatları da Türkiye ‘yi terk etti. 2014 yılında  4 milyon 480 bin rus turist geldi , 2015 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik daralma nedeniyle bu sayı 3 milyon 650 bine geriledi., 2016 yılının ilk sekiz ayında ise yalnızca 336 bin turist geldi.

Bu şartlarda 2014 seviyesine dönmese de 2017 yılında iyileşme olacağı açıktır. Bu şartlarda Türkiye ve Rusya Dış ekonomik ilişkilerde birbirine denk gelen kısmı kadar TL –Ruble ile alış veriş yapabilir.

Türkiye’nin 2017 için beklenen ihracatı 4 milyar dolar , Rus turist geliri 2 milyar dolar , Rusların emlak alımı 0.2 milyar dolar , müteahhit geliri 1 milyar dolar. Toplam olarak 7.2 milyar dolarlık bir hacimde gerçekleşebilir.

Rusya’dan ithalatımız ve diğerleri ise  en az 20 milyar dolar. Rusya’da bu 20 milyar doların 7 .2 milyar doları için TL kabul eder. Tamamını TL alırsa bu parayı başka ülkelerden yapacağı ihracatta kullanamayacağına göre , dolar –euro ve altın yerine TL rezerv tutması gerekir. Kimse tam konvertibl olmayan parayı rezerv tutmaz.

Kaldı ki , Rusya’ya ihracat yapan bir Türk özel sektör firması , dolar karşılığı olmazsa , Ruble karşılığı ihracat yapmaya ne kadar yanaşır  ?

Çinle de 2012 yılında para takası anlaşması yapılmış ve 2015 yılında anlaşmanın tutarı 12 milyar Yuan’a ( 1.8 milyar dolar) yükseltilmişti.

 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com