GSYH , bu yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz ,Ağustos ,Eylül ) yüzde 1.8 oranında daraldı.

Sektörler olarak , Tarım sektörü  yüzde 7.7  ve hizmetler sektöründe ise yüzde 8.4 oranında geriledi. Üçüncü çeyrekte yalnızca inşaat sektörü 1.4 oranında büyüdü.

Harcamalar yöntemiyle hesaplanan GSYH da ise ,  özel tüketimin yüzde 3.2 oranında gerilemesi ve ihracatın yüzde 7 daralıp , ithalatın yüzde 4.3 oranında artması etkili oldu. İhracat daralması ve ithalatın artması ,her ikisi de daralma yönünde etki yapıyor.  (Aşağıdaki tablo )

1)GSYH verileri  son beş yıl için  TÜİK tarafından  Birleşmiş Milletler  Ulusal hesap sistemi  ve Avrupa Hesaplar sistemine göre geriye doğru yeniden hesaplandı.  

2015  yılında yüzde  4 olan büyüme oranı  yüzde 6.1 olarak revize edildi. 2015 yılında 9 bin 130 dolara gerileyen fert başına  milli gelir de  yeni hesapla 11.014 dolara çıktı.

Bu yılın ilk ve ikinci çeyrek büyüme rakamları da yeni sisteme göre revize edildi. Böylece ilk çeyrek için yüzde 4,7; ikinci çeyrek için yüzde 3,1 olan büyüme rakamları, yüzde 4,5 ve yüzde 4.5 şeklinde  güncellenerek revize edildi.

Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumu, 2008 yılı içinde , GSYH hesaplarında 10 yıl geriye doğru düzeltme yaparak , fert başına düşen milli gelir 1500 dolar birden artırmıştı.

GSYH hesapları tahminlerle yapılıyor. TÜİK’in GSYH hesaplarını bu kadar sık revize etmesi , aynı zamanda güvenirlik konusunu gündeme getiriyor.

Mamafih , TÜİK’te bu endişeden dolayı "Klasik bir yaklaşım var, TÜİK, bir gecede milletin cebine şu kadar para koydu, derler. Bu hesap milletin cebinde ne kadar para olduğu ile ilgili. Şu anda bulduğumuz bazı ipuçlarıyla daha iyi tahmin yapıyoruz. Biz ölçümü değiştirdik diye herhangi bir gelir değişikliği yok. Mevcut geliri daha iyi ölçmeye çalışıyoruz. ‘’ diyor.

Ancak , kafalarda soru işareti hep kalıyor..

2)  Üçüncü çeyrekte Devlet harcamalarında  yüzde 23.8  oranındaki artış oldu.  Maliye bakanı ekonomi yüzde 1.8 daralmışken hala yine , açıklanan kredi destekleri ve teşvikler nedeniyle ‘’Hükümet olarak ekonomik aktivitede canlanmayı destekleyen, finansal istikrarı koruyan ve güçlendiren gerekli tedbirleri uygulamaya koymaktayız ‘’ diyor.

Sayın Bakan madalyonun arkasını göremiyor. Zira kamu harcamaları arttı ve fakat vergilerde arttı. Özel sektörün harcamaları kısıldı. Büyüme olumsuz etkilendi … Devlet harcamaları arttı.  Büyüme olumlu etkilendi ?  Ne değişti ?

Öte yandan  , eğer yatırım ortamı yoksa , olumsuz ekonomik beklentiler nedeniyle tüketim daralıyorsa, ne kadar teşvik verirseniz verin , yatırımları ve tüketimi artıramazsınız . Zaten verilen teşviklerin gerçek  amacı da   , referandumda oy toplamaktır.

3) Üçüncü çeyrekte , dayanıklı ve yarı dayanıklı tüketim malları üretiminde de yaratılan katma değerde de  gerileme oldu. (Sırasıyla yüzde 7.8 ve yüzde 2.1 ) Oysaki bu sektörler  sürekli büyüme sağlayan sektörlerdir. İnşaat sektörü inşaat bittikten sonra ölü yatırıma dönüşür. Bu sektörlerde ise üretim devamlıdır.  Bu sektörlerde vergi yükünü düşürmek gerekir.

Sonuç :  Küresel ekonomi tıkanma noktasına gelmiştir. Biz bir adım daha kötü durumdayız. Çıkış ,   planlı ve koordineli , oy kaygusundan uzak, ekonomik gerçekleri dikkate alan yeni bir ekonomik  programdan geçer . 

 

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com