Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın(GSYH)  yüzde 1.8 oranında küçülmesinin ekonomide zincirleme etkileri olacaktır.

En önemlisi, işsiz sayısındaki artışın devam etmesidir. Reel sektörde daralma , kapanan işyerlerinden de zaten anlaşılıyor. Finans sektöründe birkaç banka daralmaya gitti ve   şubelerini kapandı.

Daralmanın  bir başka etkisi , dış borçlarda ortaya çıkmaktadır. Zira dış borçları çevirmek için önce kaynak yaratmak gerekir. Sonra da bu kaynakları dövize çevirmek gerekir. GSYH’nın  yüzde 1.8 oranında daralması , Fert başına büyümenin de yaklaşık yüzde 3 dolayında daralması demektir. Fert başına gelir artışı yoksa elbette  gelir yaratamazsınız.

Ayrıca üretimin düşmesi , ihracatı da olumsuz etkiler. Kur artışının ihracatı artırması gerekir. Ne var ki ihracatta ithal katma değer yüksektir. Dahası bazı aramalı ve hammadde  ithalatına da mecburuz. Üretimimiz bu ithalata bağımlıdır. Nerden bakarsak bakalım , sonuçta dış ticaret açığımız  artıyor.

Turizm gelirleri de düşünce cari açık artıyor.. Döviz ihtiyacı artıyor ve maalesef  Türkiye döviz yaratamıyor.

Gelir ve döviz yaratamayan bir ülke dış borçları çevirmekte sıkıntıya girer.

Dış borç anapara ve faiz ödemesi ile  yabancı sermaye kar transferleri nin net çıkışının GSYH ‘ ya oranı GSYH Büyüme oranından daha yüksek olursa , ülkede  fakirleşme başlar.  Şimdilik dış borcu yeni dış borçla çeviriyoruz. Ancak net dış borç ödeyen bir konuma  gelirsek, fakirleşme kaçınılmaz olacaktır.  

Bir yılda ödememiz gereken dış borçlar ve cari açık 200 milyar dolardır. Kağıt üstünde gelir artışıyla bu borçları nasıl çevireceğiz ?

GSYH verileri  TÜİK tarafından  Birleşmiş Milletler  Ulusal hesap sistemi  ve Avrupa Hesaplar sistemine göre geriye doğru yeniden hesaplandı. GSYH bir tahmin olduğu için , geriye doğru revizyon olabilir. Ancak TÜİK 2015 yılı için GSYH yüzde 20 artırdı. Ortalama yatırım oranını yüzde 200 artırdı. Ortalama tasarruf oranını ise  yüzde 15’ten yüzde  24’e çıkardı. (Aşağıdaki tablo ) 

1)Tüketim tasarruf, Tasarruf- yatırım oranları ekonomik analizler için temel göstergelerdir. Ortalama tasarruf oranının yüzde 60 ve ortalama yatırım oranının yüzde 200 artması, iktisatçıların son on yılda yapmış olduğu tahlilleri çöpe atmak anlamına geliyor. Hükümetin bu güne kadar yaptığı programlar da tamamıyla yanlışmış. Demek ki  Bunun için belimizi doğrultamıyoruz.

2)2013 yılı ile 2016 yılı ikinci yarı arasındaki 3.5 yılda açıklanmış kümülatif büyüme oranı yüzde 16 iken , yeni hesaplama ile yüzde 26’ya çıkarıldı.  Demek ki firmalar haksız yere işçi çıkarıyor ve kepenkleri kasıtlı olarak kapatıyorlar.

3)Eğer TÜİK GSYH tahminlerinde bu kadar yanılmışsa , bu işi ayıp derecesinde beceremiyor demektir. Zira tahminlerde yüzde 5 yanılma payı olabilir. Ancak yüzde 200 yanılma payı olursa , o tahmini yapmamak daha iyi demektir.

4)Baz alınan yıl , 2009 yılı kriz yılıdır. İktisatta temel kuraldır. Hiçbir veri kriz yılı baz alınarak hesaplanamaz. Baz yılının normal yıl olması gerekir.

Sonuç : TÜİK bu defa iktisat bilimini çöpe attı ve fazla açık verdi.

İKTİSATLILAR KARINCALAR GÜNÜ'NDE BULUŞUYOR!


30 Eylül 2017 Cumartesi Günü saat 13.30'da itibaren İstanbul Üniversitesi
Merkez Bina’dayız.


Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’dan’den temsili ders, 50. yılını dolduran mezunlarımıza
(1967 mezunu) anı plaketi, Emekli olan Hocalarımıza teşekkür plaketi, İktisat
Fakültesini 2017 yılında derece ile bitirenlere başarı plaketi, 25. yılını
dolduran mezunlarımıza (1992 yılı) sertifika,  Süleymaniye’den kuru, pilav, turşu,
Karıncalar Günü Hatırası fotoğrafları, arkadaşlarımızla özlem giderirken öğrencilik
günlerinin hiç bitmeyen okul anılarına dönüş, zamana nostaljik bir yolculuk...
Gelin hep beraber olalım.


İKTİSAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI CEMİYETİ

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Vakfı 25. Yıl mezunlarımız İktisat Vakfı Başkanı Kasım Kolcuoğlu'nun ev sahipliği yaptığı kokteyle İktisat Fakültesi mezunları Vahap Adıyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı Telefon Faks E-Posta
0212-3432050 0212-3432053 info@iktisatlilar.org.tr
Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Tarım Apt. Daire : 1-2 Şişli / İSTANBUL - TÜRKİYE
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com