Geçmiş Dönem Başkanları

Talat Hüseyin ORHON

Başkanlık Dönemi: 1986-2001

Ortaöğrenimini Trabzon Lisesi’nde tamamlayan Orhon, 1950 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Çalışma yaşamına İş Bankası’nda başladı. Aynı bankada müfettiş yardımcılığı, müfettişlik, Şişli Şubesi müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra 1967’de Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. 1972 yılına kadar sürdürdüğü bu görevi, aynı bankada genel müdür yardımcılığı izledi. Ekim 1980’de Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ genel müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi oldu; bu görevini yaş haddinden emekli olduğu 1989 yılına kadar sürdürdü. Aynı zamanda Türk Dış Ticaret Bankası (Dışbank) Yönetim Kurulu başkan vekilliği ve Yatırım Finansman AŞ Yönetim Kurulu başkanlığı gibi görevlerde de bulunan Orhon’a 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı verilmiştir. Orhon TÜSİAD Konsey üyeliği, İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası Meslek Komite başkanlığı, Paşabahçede yönetim kurulu başkanlığı, İstanbul Üniversitesi'nde "Fahri Doktor" unvanı verilen ilk ekonomisttir. Ayrıca İ.Ü İktisat Fakültesi'nin Sadece beş kişiye takdim edilen "Altın Onur Rozeti" sahibidir. İsmi Sürmede bir anaokuluna verilmiştir.

Mehmet EMANET

Başkanlık Dönemi: 2002-2003

...

Esfender KORKMAZ

Başkanlık Dönemi: 2003-2013

Esfender Korkmaz, 15 Mart 1940'ta Ardahan Çıldır'da doğdu. Babasının adı Mihrali, annesinin adı Ceylan'dır.

Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını aynı fakültede tamamladı. Fransa'da UNESCO nezdinde eğitim ekonomisi konusunda araştırmalarda bulundu. İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1980'de doçent, 1988'de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Dekanı olarak görev yaptı. İstanbul Üniversitesi'nde iki defa senato üyeliğinde bulundu. Aynı Fakülte'de Maliye Bölüm Başkanlığı ve Bütçe Mali Planlama Dalı Başkanlığı yaptı. Günaydın Grubunda danışman olarak çalıştı. Değişik gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı, Kars-Ardahan ve Iğdır Kalkınma Vakfı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı'nda Başkanlık görevinde bulundu. Esfender Korkmaz 23. Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve 2005-2010 döneminde CHP Parti Meclisi Üyesi olarak görev yapmıştır.

Çok sayıda bilimsel makalesinin yanı sıra on beş kitabı yayınlandı.
İyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Korkmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Vahap ADIYAMAN

Başkanlık Dönemi: 2017-2019

1956 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. 1982 yılında bir şirketler grubunda muhasebe elemanı olarak başladığı iş yaşamına, 1999 yılında Genel Müdür ünvanı ile kendi isteğiyle ayrılarak ara verdi. 1999 – 2003 Yılları arasında çeşitli şirketlerde danışmanlık yaptı. 2003 yılında Yeminli Mali Müşavirlik sınavlarını başarıyla tamamladıktan sonra Yeminli Mali Müşavir olarak yaşamını sürdürdü. Halen Anıl Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yeminli Mali Müşavir olarak iş yaşamını devam ettirmektedir.

2000 – 2004 Yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu’nda denetim kurulu üyeliği yaptı. Bir çok sosyal ve kültürel amaçlı derneklerde yöneticilik ve çeşitli Spor Kulüplerinde yöneticilik ve başkanlık yapmıştır.

Bir süre aktif olarak siyasetle uğraştı. Bir siyasi partinin İstanbul İl Yöneticiliğini ve İl Başkanlığını yaptı. 1999 yılında yapılan genel seçimlerde İstanbul Milletvekili adayı oldu.

İ.Ü. İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nde uzun süre yöneticilik ve 12 yıl Genel Başkanlık yaptı. İ.Ü. İktisat Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfında Mütevelli Heyeti üyeliği ve 4 yıl Vakıf Başkanlığı yaptı.

Halen İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Denetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Kasım KOLCUOĞLU

Başkanlık Dönemi: 2013-2017, 2019-2021

1942 Rize Çayeli doğumludur, İlk Orta eğitimini Çatalca İstanbul’da Lise eğitimini Haydarpaşa lisesinde tamamlamıştır.1968 Yılında İ.Ü. İktisat Fakültesinden mezun olan Kasım Kolcuoğlu Türkiye Gençlik Dergisi Genel Yayın Müdürlüğü görevini 1967-1969 yılları arasında yapmıştır. Kolcuoğlu 1977-1980 yılları arasında Akyol Gazetesi ve Yerel bir radyonun kurucu ve genel yayın yönetmeni olarak görev yapmıştır. Behçet Kemal Çağlar ve Prof. Dr. Tarık Zafer TUNAYA başkanlı dönemlerinde Türk Devrim Ocaklarında Yönetim Kurulu Üyeliği, CHP çatalca İlçe Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Sipahi Ocağı Binicilik kulübünün üç dönem Genel Başkanlık görevinde bulunmuş olan Kasım Kolcuoğlu Türkiye Çevre vakfı Kurucu üyeliği, Çevre ve Doğayı Koruma Derneği başkalığı, İFMC üyeliği ve İktisatlılar vakfı gibi STK’larda üyeliği bulunmakta olup İKTİSATLILAR Vakfının iki dönem başkanlık görevinde bulunmuştur.